Druk solwentowy – idealny do plakatów zewnętrznych

Metoda druku solwentowego należy do najbardziej popularnych sposobów drukowania materiałów reklamowych, zwłaszcza tych wielkoformatowych. Ze względu na swoje właściwości i zastosowane farby, może być z powodzeniem stosowany do tworzenia plakatów zewnętrznych.

plakaty wielkoformatowe

Co to jest druk solwentowy?

Natryskowy druk solwentowy to stosunkowo tania, a przy tym zapewniająca dużą trwałość technika. Za jej pomocą tworzone są zazwyczaj duże banery reklamowe – w ich przypadku jakość nie ma aż tak dużego znaczenia, ponieważ zazwyczaj są one oglądane z dużej odległości. Nie oznacza to jednak, że druk solwentowy nie może zostać wykorzystany przy mniejszych formatach. Używane w nim atramenty są odporne na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych, jak np. promieniowanie słoneczne, a przy tym nie trzeba ich laminować. Ich bazę stanowią rozpuszczalniki organiczne, przez co druk solwenowy można z powodzeniem stosować w przypadku podłoży z zawartością PCV, a zwłaszcza na podłożach nie nadających się do tuszów wodnych.

Mniejszy format, lepsza jakość

W przypadku wydruku solwentowego, trwałość atramentu wpływa na jakość obrazu. Tzw. twardy solwent, który stosowany jest w zewnętrznych reklamach wielkogabarytowych, umożliwia otrzymanie wydruku o rozdzielczości 360 dpi, za to jest bardzo odporny na działanie czynników atmosferycznych (trwałość wynosi od 3 do 7 lat). Podczas tworzenia plakatów, gdzie istotne znaczenie ma wysoka jakość obrazu, zazwyczaj stosuje się eco solwent. Jego trwałość jest co prawda mniejsza niż dwa lata, jednak można w ten sposób osiągnąć rozdzielczość 1000 dpi.