Kiedy warto drukować plakaty offsetowo?

Plakaty widoczne na ulicach, w szkołach, czy urzędach m. in. informują o jakimś wydarzeniu, czy akcji, są częścią kampanii społecznej, albo stanowią reklamę określonego produktu bądź usługi. Niektóre z nich mają zasięg ogólnokrajowy, zaś siła perswazji zależna jest od pomysłowego projektu i jakości tego typu materiałów. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na druk offsetowy plakatów?

plakaty offsetowe

Druk offsetowy

Jest to metoda przemysłowego drukowania płaskiego, w której wykorzystuje się formę drukarską – obraz przenoszony jest z niej na papier za pomocą specjalnego cylindra pokrytego gumą. Można wyróżnić dwa sposoby takiego drukowania – zwojowy i arkuszowy. Pierwszy z wymienionych polega na przenoszeniu obrazu na wstęgę papieru (stosuje się w nim farby lejne), zaś w przypadku drugiego podłoże ma postać arkuszy (farba jest utrwalana dzięki wsiąkaniu i polimeryzacji). Chociaż koszt pojedynczego arkusza druku jest niski, samo uruchomienie procesu drukowania pochłania niemało czasu oraz pieniędzy.

Kiedy to się opłaca?

Przede wszystkim druk offsetowy to dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy istnieje konieczność wydrukowania dużego nakładu plakatów, a więc liczonego w setkach lub tysiącach egzemplarzy. W takich przypadkach jest to bardziej korzystne wyjście z sytuacji niż np. druk cyfrowy. Oprócz tego offset daje możliwość zastosowania dowolnej liczby kolorów dodatkowych i swobodne manipulowanie nimi zależnie od potrzeb, za to pojedynczych kopii nie można personalizować. Jeśli więc potrzebujemy dużej liczby jednakowych plakatów, druk offsetowy z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem, zarówno pod względem jakości, jak i kosztów całego przedsięwzięcia.